W kursie wzięło udział 35 uczestników
W dniu 3 czerwca 2016 roku odbył się w Gdańsku Kurs Akademii Chirurgii Ręki zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Ręki oraz Katedrę i Klinikę Ortopedii I Traumatologii Narządów Ruchu GUMed, pod kierownictwem naukowym dr hab.n.med. Tomasza Mazurka prof. nadzw. GUMed.
Kurs składał się z dwóch paneli tematycznych:
– lekarskiego: „Rekonstrukcje nerwów, naczyń i ścięgien w chirurgii ręki. Replantacja kończyny górnej. Zajęcia praktyczne z mikrochirurgii na mikroskopach.”
Program edukacyjny: „Enzymatyczne leczenie przykurczu Dupuytrena z wykorzystaniem kolagenazy – zajęcia praktyczne”,
– pielęgniarskiego: „Kurs dla Pielęgniarek oddziałów zabiegowych i Instrumentariuszek ortopedycznych bloków operacyjnych”
W przygotowaniu i prowadzeniu kursu aktywny udział wzięli rezydenci oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W kursie wzięło udział 35 uczestników – byli to lekarze ortopedzi oraz pielęgniarki oddziałów zabiegowych i instrumentariuszki ortopedycznych bloków operacyjnych z całej Polski.
Wykłady prowadzili: Prof. Andrzej Żyluk, Prof. Tomasz Mazurek, Dr n.med. Paweł Surdziel, dr n.med. Marek Rocławski, dr n.med. Maciej Piotrowski, lek. med. Filip Dąbrowski, dr n.med. Maciej Piotrowski.
W ramach Kursu lekarze w nim uczestniczący wzięli udział w zajęciach praktycznych – kurs mikrochirurgii, ćwiczenia na mikroskopach.
Firma Swedish Orphan Biovitrum (Sobi) przedstawiła wykład pt: „Enzymatyczne leczenie przykurczu Dupuytrena z wykorzystaniem kolagenazy”, który przedstawił dr n.med. Ireneusz Walaszek – Klinika Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Ręki PUM w Szczecinie.
W panelu pielęgniarskim Wykłady ponadto prowadziły: Ewa Hys, Iwona Zaporowska-Bugajewska.
Tematy: Współpraca lekarza i instrumentariuszki, Prawidłowy sposób przygotowania instrumentarium chirurgicznego, Aseptyka i antyseptyka na bloku operacyjnym, Organizacja pracy w zespołach interdyscyplinarnych, Rany w ortopedii.
Dla pielęgniarek i instrumentariuszek zorganizowane zostały Warsztaty poświęcone Materiałom opatrunkowym oraz Leczeniu ran w warunkach podciśnienia, podczas których swe produkty zaprezentowały firmy: Concvatec oraz Smith&Nephew.
Sponsorom – Firmom: Swedish Orphan Biovitrum, Pierre Fabre Medicament, Sanofi, Concvatec, Smith&Nephew
składamy serdeczne podziękowania za wsparcie oraz udział w Kursie Akademii Chirurgii Ręki. Pragniemy podziękować za Państwa wkład w rozwój nauk medycznych oraz możliwość wymiany doświadczeń.